ביקורת: Game #No.313 – Crisis Core: Final Fantasy VII Reunion

5.5

לסדרה הזו יש יותר משחקים מאשר לי יש תאים במוח…

זו בעיה, כן?

גילוי נאות: אינני נמנה ממעריצי Final Fantasy. לצד כמות משחקים שאי אפשר למנות עם אצבעות הרגליים והידיים גם יחד, יותר מדי טרוֹפּים של דמויות יפניות וכמעט בכלל שלא קונטקסט – החלטתי להשאיר את שלל הכותרים בפרוורי הספריה, כך שלא אצטרך לבהות בהם במעין תחושת חמיצות שמזכירה בליעה לא מבוקרת של עמבה. אני לא אוהב עמבה.

צר לי לפרק לכם את החפלה, אבל כאן אין דמעות מייבבות, נזלת נוטפת במרקמים שונים או סיפור סוחט קתרזיס אודותיי מול סדרת המשחקים הזו; מה שכן יהיה פה – דֶּאֵר אָי סֶּד דְּאָט – זו ביקורת הוגנת ונטולת שוחד למשחק שלא מניד לי את העפעף.

הדגמה גרפית בין מוצר המקור לגרסת הרימאסטר

הרגע האותנטי והכן דורש לציין את החוויה הרצינית האחרונה שלי עם הפרנצ'ייז, ואם זיכרוני אינו משטה בי, היא הייתה עם No. XV – או ה־15 במספר. הלוואי שהייתי יכול להשתפך כאן מהנאה ולכתוב עד כמה אהבתי אותו, אבל גם לו אני זוכר הר סבוך ומסועף של בעיות; גרפיות, בעיקר בעיות של קצב, ואולי גם כמה בעיות טכניות הרות גורל שאיני מאחל לשונאיי לחוות על בשרם…

…אך כל זה לא רלוונטי, כי לא מדובר בכותר חדש פֶּר־סֶה, אלא לכל הפחות רימאסטר למשהו שיצא אי שם ב־2007 ל־PSP, וזו כבר סיבה לדאגה. Crisis Core: Final Fantasy VII Reunion הוא גרסה משופרת של אחיו הבכור, המתיימר להביא לכל אלו שפספסו את קודמו מכל סיבה שתהיה (תפריטים מרושלים, ויזואליות רעה, התיישנות ברמת המבנה) את החוויה העדכנית במוחו של המעריץ הממוצע.

אתחיל מהסוף ברשותכם: Game #No.313 Crisis Core הוא רימאסטר טוב למשחק לא מי־יודע־מה טוב. ומיד אסביר את כוונתי: כשאתם לוקחים משחק שנולד לפני שני דורות קונסולה, ועוד על מכשיר נייד ומאוד מוגבל ברמה טכנית, עליכם להכין לו חלופה הוגנת בדמות פרזנטציה עדכנית לצורתו או מבנהו.

זה מוביל אותי לעיקר ה'בעיה': Crisis Core הוא משחק מיושן במלוא מובן המילה. מאות משימות הצד הורגות את הקצב שלו ללא חיפוי במידת הלגיטימיות שלהן לעלילה הראשית, קטעי האקשן מוגבלים לסינאריוז של דקות בודדות, ויהיו המון רגעים בהם תחזרו לאותו המקום הבאנלי והמשעמם שוב ושוב ושוב בקצהו הצר, ללא שום תחכום ברמת החקר.

החוסר הוא אוטואימיוני – עד שלמשחק יש חוזק להתפאר בו, למשל כמה מעיצוב השלבים ב־Reunion או כמה מהדמויות (סְפירוֹת' הוא דוגמה יפה), הוא מחזיר אותנו דווקא לאזורים הדלוחים והמשעממים יותר שלו, או שמתהדר בדיבוב נוראי ולא מקצועי (אנגלית) שגורם לי אוטומטית להתגעגע לשפת המקור.

ניכר היטב שגם 13 השעות בהן שיחקתי הוּארכו בצורה מלאכותית: אחד הפרקים המוקדמים מתרחש באזור די לינארי אך עם כמות לא חוקית של דלתות נעולות ומסדרונות, ורגע לאחר שחוויתי קתרזיס כלשהו, עליי היה לעשות משהו טיפשי או מיותר כמו לחזור את דרכיי חזרה. מה שצריך להיות משימה בת רבע שעה הפך לתִסכול הנמשך שעה וחצי – ויותר מפעם אחת; כי להסתובב שעתיים כמו רפה שכל בעלילה שהיא די תמציתית וקצרה זו… בעיה שחוזרת כאן מספר מספר פעמים.

כל אלו הן הדי רוח נושבת שתלווה אתכם למשך כל החוויה. האמת המצערת היא שמדובר ברימאסטר של צבעים, מודלים ואולי קצת גרפיקה – ותוּ לא. הדיאלוגים והדיבוב יוצרים התפשרות של האינטראקציה בין הדמויות, הכתיבה עצמה מעוררת חלחלת אימים וזה משליך עד לדמוית; אחד הארכטיפים הבולטים כאן, ג'נסיס, לא מתקרב בעומקו ודרשיו לספירות'.

הנטייה המעצבנת שלו לדקלם מילות שיר בכל סצינה, לצד העובדה שנראה כמו פנקטיסט שלא קיבל אהבה מהוריו הופכות אותו לדמות בלתי נסברת. עצם זה שהוא 'מנותק' מהדמות הראשית, זאק, הן במהות והן בניגודיות, גורמת לי להתנתק ממנו אף יותר ולקוות שקיומו ישכח אי שם בין כל הפרקים.

אולם לקרוא לו 'רע' או 'משעמם' תהיה גרביטציה שלמה של מוגזמוּת – בסיכומו של עניין – Square Enix סיפקה רימאסטר שעבר מודרניזציה ברגישות, אשר אולי מלבד הסיפור שלא שוּנה כאן להבנתי (הואיל והגרסה המקורית חמקה מעיניי), משפר בראוּת כללית את המקור. הקומבט מרגיש טוב ולמעט התפריטים שנראים כמו משחק טלפון – ניכר שהושקעה כאן מחשבה לכל הפחות בצד הטכני.

כאן מגיעה התהיה שלכם: האם כל שנכתב כאן מעורר בכם גחמה לשלם על מוצר כזה 180 ש"ח בחנות הישראלית ב־Steam (גם ב־PS5) או לחילופין 50$ בחנות של ה־PS4. אני מעריך שהתשובה לא תשתנה לרובכם; המעריצים שלא מסוגלים לחפות דעתם מן העובדה שלא שיחקו בטייטל כזה או אחר מהפרנצ'ייז יקנו (אני מרגיש רע לכל אותם מעריצים שעמלו שנים על גרסת Upscale ל־Crisis Core, מתוך מחשבה שגרסת רימאסטר היא חלום רחוק) והיתר יעמדו על הגדר, או להנחה ששווה להוציא בעבורה ארנק. ובאשר אליי, תנו לי כבר לשחק ב־16. המתנו מספיק. חלאס.

הצטרפו לערוץ הטלגרם החדש של גיימפרו לעדכונים שוטפים בנושאי גיימינג וטכנולוגיה. תוכלו גם להירשם לעדכונים דרך עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.

Crisis Core: Final Fantasy VII
5.5

כל החדשות אצלכם בנייד

בטלגרם ובווטסאפ

לוגו רשמי של טלגרם
לוגו רשמי של whatsapp
שיתוף:

מערכת התגובות
התראה
1 תגובה
החדש יותר
הישן יותר הבולט ביותר
פידבקים
צפו בכל התגובות

צדיק בסדום! משחק גרוע