מיקרוסופט זוכה במשפט משמעותי ורכישת אקטיוויז'ן נראית קרובה מתמיד

השופטת קבעה שעסקת Microsoft-Activision יכולה להמשיך, נותר לחברה רק לשכנע את הרשות להגבלים עסקיים

הרכישה של מיקרוסופט (Microsoft) ב-69 מיליארד דולר של Activision Blizzard קיבלה דחיפה משמעותית הערב. בית משפט פדרלי סירב להעניק לנציבות הסחר הפדרלית צו מניעה זמני שהיה מונע ממיקרוסופט לסגור את העסקה הגדולה בהיסטוריית ענף הגיימינג.

השופטת הפדרלית ג'קלין קארלי הגישה את החלטתה בנוגע לעסקה, והיא פסלה את הטיעונים שהציגו ה- FTC (Federal Trade Commission). השמעות היא שהיא מאפשרת לעסקה לעבור בלי שום תנאי.

"אנחנו מאוכזבים מהתוצאה הזו בהתחשב באיום הברור שהמיזוג הזה מציב בפני תחרות פתוחה במשחקי ענן, שירותי מנויים וקונסולות", אמר דובר FTC, דאגלס פארר, בהצהרה. "בימים הקרובים נכריז על הצעד הבא שלנו להמשיך במאבקנו לשימור התחרות ולהגן על הצרכנים". בבקשת צו איסור הפרסום, ה-FTC טען כי מתן אפשרות למיקרוסופט להתקדם ייתן לחברה את היכולת לנתק את המתחרה סוני מזיכיון "Call of Duty" ולהשיג יתרון עצום בשוק משחקי הענן המתהווה. השופטת המחוזי בארה"ב ג'קלין סקוט קורלי, לעומת זאת, לא הסכימה עם הקביעה הזו.

ה-FTC לא הראתה שהיא צפויה להצליח על פי טענתה שהחברה המשולבת כנראה תמשוך את Call of Duty מסוני פלייסטיישן, או שהבעלות שלה על תוכן Activision תפחית משמעותית את התחרות בשווקי המנויים לספריית משחקי הווידאו ומשחקי הענן.

ה-FTC יכריע את הכף

הרולד פורכטגוט-רוט, נציב לשעבר של ועדת התקשורת הפדרלית, אומר שההתנהלות העסקה מכאן תלויה כנראה במשא ומתן בין מיקרוסופט ל-FTC. הסיבה לכך היא שלמרות שהצו של בית המשפט המחוזי מחליש את תביעות ההגבלים העסקיים של ה-FTC, ה-FTC יכול להמשיך באתגרים הללו גם אם מיקרוסופט ואקטיביז'ן ייסגרו. לטובתה של מיקרוסופט, לדבריו, היא שבשנים האחרונות בית המשפט העליון שם פחות משקל על החלטות שקיבלו שופטי המשפט המינהלי (ALJ), מהסוג שה-FTC בחרה לערער על המיזוג הגדול. ההחלטות נחשבות מייעצות ולא סופיות וכפופות לביקורת על ידי DOJ או FTC מלא. "להקצות את זה ל-ALJ – זה מאוד מוזר", אמר. "אין לזה הרבה תקדים. בדרך כלל, ה-ALJ מתערב בנושאים אחרים, אבל לא במיזוגים".

בהצהרה, נשיא מיקרוסופט, בראד סמית', אמר שהוא מקווה שפסיקת השופט תדחוף תחומי שיפוט אחרים להתקדם עם אישור העסקה. "כפי שהוכחנו בעקביות לאורך התהליך הזה, אנו מחויבים לעבוד ביצירתיות ובשיתוף פעולה כדי לטפל בחששות הרגולטוריים", אמר. מנכ"ל Activision Blizzard, בובי קוטיק, אמר בינתיים שהעסקה תועיל לצרכנים ולעובדים. "זה יאפשר תחרות במקום לאפשר למנהיגי שוק מושרשים להמשיך לשלוט בתעשייה הצומחת במהירות שלנו", אמר קוטיק. 'תחושת שליחות' המפתח לעסקה הוא הזיכיון הרווחי של "Call of Duty".

כולם רוצים את קול אוף דיוטי אצלם

סדרת המשחקים 'מרוויחה מיליארדי'קול אוף דיוטי' של חברת Activision Blizzard מפציצה במכירות בכל שנה, כאשר הכותר האחרון, "Call of Duty: Modern Warfare II" משנת 2022, הכניס מיליארד דולר במכירות בעשרת הימים הראשונים שלו בשוק. רגולטורים עולמיים, כולל אלה באיחוד האירופי, ברזיל, סין, יפן ודרום קוריאה כבר אישרו את העסקה, בעוד שרשות התחרות והשווקים של בריטניה (CMA) חסמה את הרכישה ואמרה שהיא מאיימת "לשנות את עתיד הצומח במהירות" שוק משחקי הענן". ה-CMA אמר כי הוא מודאג מכך שמיקרוסופט תבטל את התחרות במשחקי ענן, מה שעלול להוביל ל"חדשנות מופחתת ופחות מבחר עבור גיימרים בבריטניה במהלך השנים הבאות." מיקרוסופט מערערת על ההחלטה הזו.

Modern Warfare 2 – מכירות שיא

כדי לשכך את חששות הרגולטורים שמיקרוסופט תנצל לרעה את העסקה כדי לחסום את "Call of Duty" מיריבותיה, החברה חתמה על הסכמים עם נינטנדו ו-Nvidia המבטיחים שהמשחק זמין בפלטפורמות שלהם למשך 10 שנים לפחות. Nvidia התנגדה בתחילה לעסקה אך נתנה אישור משלה לאחר שהגיעה לעסקה עם מיקרוסופט.

חשוב לציין ש"Call of Duty" אינו זמין כרגע עבור ה-Switch של נינטנדו, וכנראה ידרוש קונסולה קצת יותר חזקה מזו הנוכחית. באחד מהדיונים ליישוב בקשת ה-FTC לצו מניעה, הודעת אימייל משנת 2022 של ראש פלייסטיישן, ג'ים ריאן, הראתה את דעותיו על עסקת Activision של מיקרוסופט. "זה בכלל לא משחק בלעדיות של Xbox", כתב ריאן. "אני די בטוח שנמשיך לראות COD ב-PS עוד שנים רבות".

כל החדשות אצלכם בנייד

בטלגרם ובווטסאפ

לוגו רשמי של טלגרם
לוגו רשמי של whatsapp
שיתוף:

מערכת התגובות
התראה
0 תגובות
פידבקים
צפו בכל התגובות