Watch_Dogs-gamepro-review

הרגע הגדול של יוביסופט כבר מאחוריה, וה IP החדש והנסיוני שלה, שהצליח ליצור הייפ חסר תקדים לחברה, שוחרר לאוויר העולם וצפוי לפצוח בקריירה מצליחה (או לא) של סדרת משחקי עולם פתוח. האם יריית הפתיחה של Watch Dogs היתה שווה את ההמתנה?

אני מעריץ של סדרת GTA, וגם השגתי לי את גרסת האספנים של GTA 5, אך זה לא מנע ממני לצפות לWatch Dogs, וכמו רבים, חיכיתי למשחק כזה, משחק גדול שמוכן לעשות מה שמשחקים אחרים לא יכולים לעשות, להתחרות באחת מסדרות המשחקים הפופולאריות, הרווחיות, והענקיות שקיימות בשוק, סדרת Grand Theft Auto. יוביסופט לקחה על עצמה פרויקט גדול ומסוכן, וכנראה גדול מדי, אני לא יודע אם הם ציפו שתתקיים תחרות בין המשחקים, למרות ההצהרות המרומזות, אני לא רוצה לסבור או להגיע למסקנות, כי מה שמשנה זה הכאן והעכשיו, וכרגע, נראה שלמשחק יש עוד עתיד מול הסדרה קוטפת התארים של רוקסטאר, אבל, וזה לא אבל קטן, המשחק הראשון בסדרת Watch Dogs, כשל במשימה, אמנם זה משחק ראשון בסדרה, אבל הוא פותח במשך חמש שנים, על ידי הסטודיו הגדול ביותר של יוביסופט, במונטריאל, ובעזרת עוד מספר אולפנים אחרים של יוביסופט, ובציר הזמן הזה, המשחק צבר מספר לא מבוטל של מעריצים, שציפו למשחק “דור הבא”, שימחץ ביקורות על ימין ועל שמאל, ויפיל לסתות של גיימרים ברחבי העולם לרצפה, הציפייה המוגזמת אולי הלחיצה כמה אנשים ביוביסופט, והמשחק יצא שבור, ואיכזב גם אותי.  

עוד מילה על GTA

אני אישית לא בעד ההשוואות והמלחמות בין GTA ל-WD, לא רק בגלל שהן לא נועדו להיות מתחרות, אלא גם בגלל סכום הכסף שיצא לפיתוחן, על המשחק האחרון בסדרת GTA, היקר ביותר בהיסטוריה, Take Two הוציאה מהכיס כרבע מיליארד דולר (250 מיליון דולר, כ-870 מיליון שקל), בזמן שעל WD מהצד של יוביסופט, בסביבות ה-52 מיליון אירו (כ-70 מיליון דולר, או 244 מיליון בשקלים) אך אם יש משהו שהם פחות או יותר חופפים בו, זו לבטח תהיה האופטימיזציה גרועה על המחשב, שראינו לפני כחמש וחצי שנים עם המשחק הרביעי בסדרה של רוקסטאר, ואם אנחנו כבר בענין, אגלה לכם אופציה שאני מקווה מאוד שתעזור, היא יעילה למי שקנה את המשחק ומחזיק בו באופן חוקי: שרתי יוביסופט מכבידים על המשחק, כשאת/ה מחובר/ת ליופליי, המשחק מסתנכרן עם השרתים כל הזמן, בשביל מקרי הפלישות עליהם כתוב למטה, וזה יוצר סיטואציה של לאגים בזמן המשחק גם אם את/ה במצב לשחקן יחיד.

חלק מהמשחק שיחקתי במצב אופליין כדי לחסוך נפילות FPS, והמשחק רץ הרבה יותר טוב.

watch_dogs מולטיפלייר

Everything is connected, עד שמדובר בשחקן והדמויות.

העלילה

 

את המשחק אנחנו פותחים במלון “מרלו” בשיקגו, אליו איידן פירס ושותפו דמיין ברינקס מנסים לפרוץ, הדברים משתבשים כשהאקר נוסף פורץ, ומסבך את איידן. בעקבות התקרית במרלו נשלחים אל איידן מתנקשים, שכירים, במטרה להפחידו, ולהרחיקו “מעסקי ההאקינג”. אחד מאותם שכירים, העונה לשם מוריס וגה, הורג את אחייניתו של איידן, שיוצא למסע נקמה ארוך, כשהיא רק בת 6. אותו מסע מתחיל מתחת לאצטדיון מלא בכ-40 אלף אנשים, שם תופסים את מוריס, ומנסים לחלץ ממנו את השם של הבחור “מלמעלה”, זה ששכר אותו לעבודה השחורה, לאחר שזה לא עובד שם ומוריס מנסה לברוח, איידן לא מרפה ולוקח אותו כשהוא מחוסר הכרה, בעזרת עמיתו, ג’ורדי שין, למקום… שונה.

אני קראתי לזה לפני המשחק ספוילרים, וגם אחרי שצפיתי רק לאחר שסיימתי את המשחק אני קורא לזה ספוילרים, אבל לפי מה שהבנתי, זה רק אני, כך שאם לא באמת אכפת לכם, תראו את הטריילר על דמויות המשחק, ותבינו איך יוביסופט בנתה הייפ כה גדול וצורם, טריילרים שיוצרים חתיכת רושם:

במשחק אין שום רקע של איידן, או לכל “חבר” במשפחת פירס, וכך גם עם שאר הדמויות הראשיות, יש לנו שם, יש לנו מקצוע, ושום דבר נוסף, לא פעילות בעבר, לא קורות חיים, ולא איך הגיעו למצב שבו הם בהווה. אז כשאנחנו משחקים את איידן פירס, כל מה שאנחנו יודעים זה שהאחיינית שלנו נרצחה בגיל צעיר ואנחנו כועסים ורוצים לנקום. יוביסופט גרמה לעלילה טובה, להיות שטוחה, מהסיבה הפשוטה שהם לא נותנים לנו להתחבר לדמויות. אם ניקח מקרה מהמציאות, יהיה קל לאתר בשביל דוגמא את החשד להתרסקות המטוס המלזי MH370, הדבר שודר בכל כלי תקשורת אפשרי, ואני בטוח ש-100% מהקוראים שלנו לא הרגישו עצב, לחץ, עצבנות, וכו’, כי אנחנו לא מכירים אותם, גם אם ראינו תמונות ו/או סרטונים, אנחנו לא נקרא תהילים ונהיה באבל, אי אפשר להתחבר למשהו ו/או מישהו שאנו לא מכירים, כפי שאמרתי, העלילה שטוחה, כשהמשחק מנסה להציג משהו חזק, מרגש, ומלא בעוצמה, הוא לא מעביר את זה, וכך הוא משאיר מקום לשיפור נאה בשביל המשחק השני.

עוד בעיה שהייתה לי עם העלילה במשחק, היא קבוצת Dedsec, הקשר בינם לבין איידן, נורא קטן וקצרצר,ו-FOR F*** SAKE, יוביסופט הוציאה גרסא מאוד יקרה של המשחק בשם “Dedsec”, גרסא שעולה 100$, אם לא הייתי מוצא את המשחק גרסת דלוקס כולל Season Pass במחיר נמוך של 60$ אולי אפילו הייתי בעצמי קונה את Dedsec, ואני שמח שלא עשיתי זאת בסוף, ציפיתי שהם ישתפו את הח’ברה שם ב-Dedsec הרבה יותר, אבל הם כמעט ולא מעורבים ונמצאים בעיקר ברקע. העלילה לא זוועתית, אבל היא לא סוחפת, המשימות מצוינות, חלקן מורכבות, חלקן מאוד פשוטות, ובכך העלילה נשענת על הגיימפליי, וזה תרם לכך שלא השתעממתי במשך שעות מול המסך, אפילו שהעלילה לא יותר מדי טובה.  

הדמויות בעלות התפקיד הראשי במשחק. אותי לא הרשימו.

הדמויות בעלות התפקיד הראשי במשחק. אותי לא הרשימו.

במהלך המשחק פוגשים אנשים שרגע אחד רוצים להבריג בראשו של איידן קליע, ותוך דקה נעשים Best Friends 4Ever (חברים הכי טובים לעד). המשחק עובד במתכונת של אקטים (סוג של פרקים, חלקים), ואחת המשימות היא סרטון, וכמה פעמים שצריך ללחוץ על מקש או שניים. לא פעם ולא פעם יש במשחק רגעים של “אני יודע איפה זה אפילו שלא אמרו לי”, כשבמפה מופיע לך לאן צריך ללכת, אפילו אם לא נאמר המיקום, וזו רמת זלזול שאני בכלל לא חובב.

הגיימפליי

החלק הכי טוב במשחק, זו המשחקיות, שפשוט זורמת וכיפית. לא הייתי אומר שהמשחק פורץ דרך, הוא לא מחדש משהו בתעשייה, אבל הוא בהחלט מרענן ופותח דלת לחוויה אחרת בעולם פתוח, וזה בעצם מה ששמר עליי להשאר בתוך המשחק ולא ללחוץ ALT+F4 כל פעם כשנראה שהוא רץ עם תקיעות (זה.. וגם כי אני מתעצל לפתוח מחדש ולחכות 5 דקות בשביל שיטען, המשחק נורא בנושא הזה).

רעיון הפריצות במשחק הוא מעולה, המערכת עובדת כמו שצריך, חלקה, ונוחה. מדי פעם יש צורך בחשיבה, ולעתים רחוקות גם אלתור וחשיבה מהירה, כשהמשחק מגביל אותך בזמן, ומדי פעם נכנסים לסתם קרב יריות קליל תוך שימוש עזר בחפצים. צריך לצבור נקודות לאט לאט, איתן אפשר לקבל יכולות חדשות, שמוסיפות המון, ועוזרות לשחקן במצבים קלים או קשים. בתור איידן עלינו להגן על אזרחי שיקגו תוך כדי שאנחנו מבוקשים במשטרה, במשחק יש מערכת מוניטין, למשל, כשאנחנו עוצרים פשע המוניטין משתפר (ואם הקורבן לא נפגע אז הניקוד יותר טוב) ואם אנחנו פוצעים, או הורגים אזרח או שוטר, המוניטין יורד (כן, המוניטין יורד גם אם אתם דורסים שוטר בזמן מרדף אחריכם) העיר חיה, נושמת, האינטיליגנציה המלאכותית (AI) מדהימה, וכמו כן המרדפים עם המשטרה מלהיבים ומלאי אנדרנלין.

אך גם בגיימפליי יש סדקים, הפיזיקה עלובה, במיוחד כשמדובר בתחבורה, איידן יכול ‘להכנס’ עם רכב בן עשר במשאית גדולה, המשאית תעוף הצידה ואדון פירס יוכל להמשיך לנהוג, גם אם יש רכב גדול, ומתנגשים ברכב כלשהו, רגיל, יגרם נזק רנדומלי ולאו דווקא ספציפית היכן שהרכב נפגע, ובנוסף, לנהג לא קורה כלום, חוץ מבהלה. השליטה פעם נוחה, פעם לא נוחה, תלוי מאוד ברכב המשומש, מכוניות הספורט מאוד מהירות, נהרסות יותר מהר מהרגיל, והשליטה נוראית עד לא נסבלת (ניסיתי גם עם מקלדת וגם עם שלט, אותה תוצאה), ויש מכוניות שהמהירות שלהן עלולה לא להספיק אם רודפים אחריכם מסוק, מכוניות, ג’יפים משטרתיים וכו’.

חוץ מהשליטה, נתקלתי בבעיה ברמה אחרת, אני נכנס לרכב, והוא לא מגיב, המקלדת שלי היא לא הבעיה כי שאר הפונקציות עדיין עובדות, זה לא קרה הרבה, קרה 3 או 4 פעמים, הבעיה היא שכולן קרו תוך כדי משימה או בריחה מהמשטרה.

אם נעשה זום אאוט נשים לב שגם יש את מיני גיימס, ואם נתרכז בהם לרגע, הם טובים, זורמים ולא קשורים כמעט ל-Watch Dogs עצמו. יש מגוון די רחב של משחקונים כאלה, משליטה בעכביש ועד “מבצע” דריסת הולכי רגל, וזה בסך הכל מגניב ביותר.

העולם בגודל בינוני לטעמי, אם כי יש ה-מ-ו-ן תוכן, ולא כל כך אהבתי את המפה התלת מימדית, שלעתים אפילו הפריעה לי. המשימות הצדדיות, שלא חסר מהן, רובן חוזרות על עצמן, ובד”כ מתחילות כשאנחנו רואים את איידן מול המצלמה אומר לעצמו “אוי הילדים האלה עשו דברים רעים, אני ממש כועס עכשיו, אני צריך לעצור אותם”, למה זה שימושי? תשאלו את יוביסופט. אין שום מידע על מה שהם עשו, למה אני צריך להתעסק איתם ולסכן את איידן, במקום לתקוע לי את איידן במצלמה, היו צריכים לתת מידע על מה שגורם לאיידן לרדוף אותם, אולי אפילו חתיכות עיתון עם טקסט מידעי על מה שעשו, המשימות הללו הן מאולצות, היו צריכים גם עליהן להשקיע יותר זמן, מחשבה ויצירתיות. אבל שימו לב, חלקן אפילו יותר טוב מהסיפור הראשי. ולבסוף יש לנו את האפליקציות הנלוות לנייד ולטאבלט, HIDE by W_D, שלא תורם בכלל, ו- ctOS Mobile, שהיא אפליקציה די שימושית והסברתי עליה לפני מספר שורות, אך שמתי לב לענין אחר, האפליקציה מחממת מאוד מכשירי Galaxy S3 (לא יודע לגבי מכשירים אחרים, וכנראה מתאימה יותר לטאבלטים).  2 דוגמאות לבאגים במשחק:

אז ככה, או שזה באג, או שאני צריך להתחיל להרכיב משקפיים. ואני רואה 6/6.

כן… האינטיליגנציה המלאכותית מעולה, בדרך כלל.

בנוסף, הספקתי לצלם סרטון גיימפליי בן 10 דקות בזמן ששרתי יופליי קרסו על הגדרות Ultra:  

{העבירו לדקה 1:16 אם אתם רוצים לחסוך ולא לראות טעינה}

מה לגבי המולטי? לא היה שחיק במשך יומיים מיציאתו, הסרברים הגוססים של יוביסופט היו צריכים תיקון, וברגע שהתחלתי לשחק, הבנתי דבר אחד: הוא משעמם. ישנם שלושה מצבים עיקריים:

  • סשן עם חברים בעולם הפתוח, אצטט את עצמי, ואגיד על המצב הזה “הוא משעמם.”
  • מצב הפלישות, בזמן משחק, כשמסתובבים, עלול להכנס אל העולם שלנו האקר, במטרה לפרוץ ולגנוב מידע ממכשירנו, עלינו להרוג אותו, או לפחות להבריח אותו (פחות ניקוד) אותו דבר יכול להיות הפוך, אנחנו גם יכולים להכנס לעולם של שחקן אחר ולנסות לפרוץ ולגנוב מידע.
  • המצב שיותר אהבתי, השימוש ב-ctOS Mobile, יש את השחקן במחשב/קונסולה, ויש את השחקן שמשתמש באפליקציה שעל הנייד/טאבלט, התפקיד של השחקן עם Watch Dogs הוא לברוח מהמשטרה, והתפקיד של שחקן ה-ctOS Mobile, הוא לשלוט במסוק, ורכבי המשטרה, וזה כיף לעשות את זה, במיוחד עם חברים.

גרפיקה וטכני

הביקורת שלי נעשתה על גרסת המחשב, שהיא למעשה היתה הפלטפורמה המרכזית של הפיתוח,  ועשיתי שימוש במפרט הבא:

  • כרטיס מסך – Nvidia Geforce GTX 780TI 3GB
  • מעבד – Intel i7 2600k 4GHz
  • זיכרון פנימי – 8GB RAM

למרות שהמפרט למעלה עומד בקנה אחד עם דרישות המערכת של המשחק (מינימום/מומלצות) , עדיין נהניתי משלל בעיות ומספר קריסות של המשחק, כך שאם יש לכם בעיה עם המשחק, זה לא המחשב שלכם, המשחק כנראה עבר פורט מהפחות טובים שראיתי.

אני משתמש בשני מסכים, והמשחק הזה ספציפית גרם לי לבעיה מציקה מאוד, שקשורה טכנית לגרפיקה, המשחק לא נועל את העכבר בתוך החלון, גם אם הוא במצב מסך מלא, העכבר יכול לגלוש למסך השני, וכשמקליקים, המשחק מתמזער, זו בעיה שאף אחד לא רוצה לחוות, בלית ברירה ביטלתי את המסך השני כדי לשחק כמו שצריך. הרצתי את המשחק בהתחלה על High, עם מים על Ultra, רץ חלק, מלבד הקרטועים בנסיעות, והקרטועים הללו מאוד מפריעים במרדפים, לאחר שהבנתי שאם אני באופליין המשחק רץ יציב יותר, העברתי לUltra, ובאמת שאין שום הבדל, הפרטים המאוד מאוד קטנים יוצרים הפרש של כ-20 פריימים לשניה (fps), ולכן עדיף, לשחק על High, מלבד המים, הים נראה יותר טוב על Ultra.

תעלומת ההשתקפות

המשחק עבר “Downgrade” (שנמוך) מאז שהוצג לראשונה ב-E3 של שנת 2012, לטובת הקונסולות, ובתור איש מחשב, חוץ מהבעיות האחרות בגרפיקה, העובדה הזו הציקה גם לי. עוד בעיה שהפריעה לי מאוד, קשורה להשתקפויות, ההשתקפויות לא נכונות, מופיעים בה אלמנטים אחרים לגמרי, לפי Kotaku מדובר בעולם חלופי, אבל אם אין עומק בעלילת המשחק אני לא חושב שביוביסופט החליטו להתפלסף ולהעמיק ברקע המשחק.

אם תשימו את איידן מול מראה, הוא לא יופיע, אותו דבר לגבי הצל שלו אל מול רכבים עם פנסים, אין צל של איידן אם רכב, בלילה, מכוון פנסיו עליו.

לא ציפיתי למערכת הבעות פנים כמו ב-L.A. Noier, אך הדמויות לא נראות טוב לטעמי, והיו יכולים לעשות עבודה יותר טובה מזה. לגבי אנימציה, משהו שהפריע לי זה שאין מגוון בתנועות, למשל, בזמן קרב יריות היו מולי שלושה אנשים שתפסו מחסה, והתנועות שלהם בדיוק אותו דבר, זה לא נראה נכון ודי הורס. עוד פרט שהפריע לי, הוא משהו שמופיע אצלי, לא תמיד, בעיות טקסטורות, הן סוג-של מהבהבות, זה נורא מציק לעין, אך פותרים אותה עם סגירה ופתיחה מחדש של המשחק שאני לא חובב. שורה תחתונה, נראה נחמד, לא יותר, המשחק מרגיש גרסה לא גמורה, ואני לא מרגיש בנוח לקרוא לה אפילו בטא.

Watch-Dogs-Gets-Ultra-Quality

הכי יפה שהוצאתי מהמשחק, תאכלס, משחק יפה, אבל עם בעיות לא פתורות.

פסקול וסאונד

חלק שלא סימפטתי במשחק, זה הסאונד, הפסקול נשמע חד משמעית גרוע. ולחלק שהוא יכול להיות יותר קשור לטעם, השירים הם חלק חשוב בזמנים חופשיים במשחק שבהם השחקן עושה דברים אקראיים, וזה חשוב במיוחד במשחקי עולם פתוח. סאונד הרכבים נשמע מלאכותי מדי, לא אהבתי את זה, אך עם הנשקים הם עשו עבודה טובה. הדמויות, בכל אופן, הם הבעיה המרכזית, שומעים מהן דבר אחד ולפי תנועות השפתיים הן אומרות דבר אחר, ובחיי שזה פתטי, למשחק טריפל A שמבוסס בשנת 2013. קטע שלא אהבתי במשחק, זה שלא ניתן להוסיף שירים משלך, מגוון השירים מצומצם ולטעמי גם לא טוב ברובו, אבל העיקר שהם הוסיפו אפליקציה בסמארטפון של איידן שאפשר לבצע קסטומיזציה לשירים שיש במשחק, נכון? הרדיו… הרדיו גרוע, עם כל כניסה לרכב ניתן לשמוע את אותו טקסט, אותה שורה שאומרים על הויג’ילנטי איידן, ברצינות, אני יכול לדקלם את זה כאן, עכשיו ובעל פה. הדיבוב לא רע, אבל לא מרגיש בסדר כשאתה מסתכל על הדמות ורואה כאילו היא אומרת משהו אחר. 

dedsec

דדסק, יהיו יותר משמעותיים במשחק הבא.

סוף עם הבטחה

כהמשחק מגיע לסיומו, איידן מנסה להכניס עומק וריגוש עם נאום קצרצר, הוא לא הצליח. אחזור ואשנן את דבריי, יוביסופט לא החדירה במשחק שום מידע עליו או על משפחתו, ואי אפשר להתחבר, ככה שהעלילה היא די כישלון, אבל נהנתי מהסך הכל, העלילה נשענת המון על הגיימפליי במשחק, שכמו שכבר אמרתי, הוא שונה, הוא מרגיש מיוחד, אין משחקיות מהסוג הזה במשחקים אחרים, אך אני לא מגדיר את המשחק כפורץ דרך, הוא לא הביא משהו מיוחד לעולם, רעיון ההאקינג לא חדש, אלא שיוביסופט הראשונה לעשות מהנושא הזה משחק טריפל A מושקע. ואני מבקש, אחרי שאתם מסיימים את המשחק, והקרדיטים יתחילו להתגלגל, מופיעים שם קטעי וידאו שמרחיבים יותר על מה שקורה לאחר סיום המשחק. סוף המשחק מציג עתיד כלשהו למשחק הבא, עם ctOS גרסא 2, והיא מתרחבת אל מעבר לשיקגו, ערים גדולות מכוסות ע”י בלום ברחבי העולם, מה שגורם לי לתהות.. היכן נבלה בפעם הבאה? ניו יורק? ריו? לונדון? בכל אופן לי לא יהיה אכפת להמשיך עם שיקגו, כל עוד הם ישקיעו בכל מה שכשלו במשחק הזה.

לאנשי יוביסופט יש מה ללמוד והם צריכים להפיק לקחים מהמשחק, אני לא חושב שהיה כל כך מומלץ לפתח משחק, IP חדש, ראשוני, למספר פלטפורמות כה רחב, ההתנהלות לא הייתה מושלמת, כמו המשחק, ועכשיו אני מצפה מהם לקחת את הזמן, ולתת לאח הקטן של GTA לתת פייט נוסף במשחק הבא, רק נותר לקוות שיצליחו להרשים אותנו, ולא רק בטריילרים.

תודה לכם על הקריאה, מקווה שנהנתם, כתבו דעתכם בתגובות.

הרגע הגדול של יוביסופט כבר מאחוריה, וה IP החדש והנסיוני שלה, שהצליח ליצור הייפ חסר תקדים לחברה, שוחרר לאוויר העולם וצפוי לפצוח בקריירה מצליחה (או לא) של סדרת משחקי עולם פתוח. האם יריית הפתיחה של Watch Dogs היתה שווה את ההמתנה? אני מעריץ של סדרת GTA, וגם השגתי לי את גרסת האספנים של GTA 5, אך זה לא מנע ממני לצפות לWatch Dogs, וכמו רבים, חיכיתי למשחק כזה, משחק גדול שמוכן לעשות מה שמשחקים אחרים לא יכולים לעשות, להתחרות באחת מסדרות המשחקים הפופולאריות, הרווחיות, והענקיות שקיימות בשוק, סדרת Grand Theft Auto. יוביסופט לקחה על עצמה פרויקט גדול ומסוכן, וכנראה גדול…

Review Overview

עלילה - 6.5
משחקיות - 9
גראפיקה - 8
סאונד - 5.5
מולטיפלייר - 6.8

7.2

המשחק לא "דור הבא" כמו שאני, ועוד רבים ציפינו, הוא גם לא רע, אבל בסך הכל, הוא בסדר.

User Rating: 3.49 ( 13 votes)