עולם הטכנולוגיה לקראת ובתוך השקות גדולות ומשמעותיות, כששתי חברות ענק, שני מוצרי פרימיום ו-X אחד גדול ויקר בדרך אליכם. מוצר להמונים או לעשירים בלבד?

אחד הנושאים המדוברים ביותר בעולם הסמארטפונים, מאז החשיפה של ה-iPhone X הוא מחירו ההתחלתי: 999 דולר לדגם ה-64GB. האייפון שהוצג (ונתעלם כמובן מהאייפון 8 ו-8 פלוס) הביא איתו שורה ארוכה של שינויים ושיפורים, אך בעיקר סימן את הכיוון אליו נוהרת אפל מבחינה טכנולוגית, והיא מקווה וכנראה גם תצליח לסחוף אחריה מיליוני מעריצים שיעשו הכל על מנת להשיג את האייפון הנחשק הבא. ההשערות מדברות על מחיר התחלתי של כ-5000 שקלים לאייפון X החדש בישראל, מדובר בחודש שלם של משכורת עבור אנשים רבים.

“המכשיר החזק ביותר בעולם”

גם השנה, באירוע החשיפה של האייפון X (שקרוי אייפון עשר, ולא אקס), הרעיפה חברת אפל שבחים ותארים לעבר האייפון הבא והיוקרתי שלה ובשורה תחתונה הגדירה אותו כ”המכשיר האישי החזק ביותר בעולם”, בדיוק כמו שבמיקרוסופט מגדירים את ה- Xbox One X כ”הקונסולה החזקה ביותר בעולם“. מדובר בשני מוצרי פרמיום אך כאלה שמכוונים דווקא להמונים.

התשוקה לגאדג’טים לא שונה מהתשוקה למשחקים

אפשר בטעות לחשוב שאפל מכוונת לקהל יעד אמיד או עשיר, בעיקר בגלל תג המחיר הגבוה שחשפה, אך בל נשכח כי התשוקה לגאדג’טים לא שונה מהתשוקה למשחקים. סביר מאוד להניח שחלקכם הגדול מכיר מספיק אנשים בעלי הכנסה נמוכה שמחזיקים באייפון או בגלקסי של סמסונג המעודכנים ביותר, כאלה שעלו בהשקה לנעלה מ-3000 שקלים.

יש אפילו שקע אוזניות (Xbox One X)

 

הקהל שרוצה את המכשיר הכי טוב שיש כרגע, הוא עצום ואפל מוכיחה זו כל שנה ושנה, במקרה של מיקרוסופט, השקת קונסולה היא איטית יותר, אך מכוונת בדיוק לאותו קהל צרכנים, כזה שרוצה את הקונסולה המתקדמת ביותר.

iPhone X באלף דולר מכניס לפרופוציה את מחירה של ה-Xbox One X כי אם חשבנו שמדובר בתג מחיר גבוה, כעת המחיר של הקונסולה נראה יחסית די נמוך. 500 דולרים (החל מ 2500 שקלים בישראל), שהם חצי מחיר מהאייפון X, לא מייצרים אפילו רווח לחברה. מיקרוסופט, כפי שטוען ביל ספנסר, לא מרוויחה ממכירה של הקונסולה, אלא מתחילה להרוויח ברכישת תוכן (משחקים/נקודות).

הצלחתה של הקונסולה המדוברת, כמו גם האייפון הבא של אפל, תהיה בעלת השפעה רבה בהמשך הדרך לשני השווקים, גיימינג ומובייל. ימים יגידו אם ה-X היה תחילתו של עידן חדש.