ביקורת משחק: Tropico 5

שיתוף


אחרי חודשים של ציפייה למשחק החמישי בסדרה של האיים הטרופיים, המשחק יצא, ואחרי שבועות, כלומר, חג שבועות, יש לנו ביקורת.

אם נותנים לכם לנהל מדינה, כשיש לכם ביחד עם זה כוח מלא, כלומר, דיקטטורים, מי תחליטו להיות?
יש לכם 2 אופציות: המנהיג הדגול, האהוב והנערץ, שמקשיב לעם ופועל על פיו, או דיקטטור אכזר שהכוח עלה לו לראש.

Tropico 5 יצא לראות אור בזמן שהתחרות בז’אנר סימולציית בניית ערים כמעט ולא קיימת, מאחר והמשחקים הגדולים יותר בתחום, כמו SimCity ו-Cities XL האחרונים, יצאו מזמן. המשחק הזה ממשיך את המסורת של הסדרה עם פיצ’רים שנשארו על המפה, ומגדיל את התוכן עם הכנסת פיצ’רים חדשים כמו מצב מרובה משתתפים.
ב-Tropico 5, כבכל הסדרה, להתנהג כחלאת אדם, לא רק נותנת לעשות כסף קל בחשבון השוויצרי האישי שלנו בתור אל פריזדנטה, אלא גם לעתים האפשרות היחידה לשליטה מלאה במדינה ולגרום לה לשגשג.

מעניין מה במשפחת קים יחשבו על הביקורת.

“אז יש לנו ארץ…”

בתור אחד שכבר מכיר את המשחק ויודע אותו היטב, עברתי את הטוטוריאל לרענון, בכל זאת, עבר די הרבה זמן מאז נגעתי בפעם האחרונה ב-Tropico 4, והוא יעיל.
עם פתיחת המשחק, יש לתת תקציב גדול למתחם הנקרא “Teamsters Office”, האנשים שעובדים שם אחראיים על כל היבוא והיצוא מהמדינה, אם אנחנו רוצים שהם יעבדו במלוא המרץ זה משכורות גדולות, כך הם יותר יעילים והאוצר רק מרוויח מהעסק. בבנייה, של כל מבנה, ניתן לתת לפועלים לעשות את העבודה, או לשלם אקסטרה כסף, והמקום ייבנה תוך מספר שניות מעצמו; אני אישית לא משתמש בזה בכלל, זה בזבוז כסף מבחינתי, ועוד משהו שמשפיע על המשחק (הדבר שימושי לשלבים שאחרי הקולוניזציה, אחרי המהפך) הוא הצבא, צריך לשמור על נאמנות גבוהה בקרב החיילים.

הדיקטטור שאנחנו נשחק הוא חלק ממשפחה גדולה, שושלת, וכאן אני מתחיל בעצם למתוח ביקורת על המשחק: מערכת הדינסטיה במשחק. תחילה, אנו בוחרים את שם המשפחה, אבל שלא כמו במשחק הקודם אין בידינו את האפשרות לבחור שם פרטי חופשי, ומגוון השמות הפרטיים לא גדול כלל. בכל משפחה ישנם עד שבעה אנשים, זכר או נקבה, והם כולם חולקים חשבון בנק שוויצרי משותף. מה עושים עם הכסף בחשבון? קונים יכולת. מה זו היכולת אתם שואלים? ובכן, יש שני סוגים, האחד יכולת ניהול שעליה אסביר מאוחר יותר בביקורת, והסוג השני הוא יכולת גלובלית. יכולת גלובלית פעילה כאשר הדמות היא הנשיא. לי למשל יש דמות בעלת חמישה כוכבים (משמע עברה ארבעה שדרוגים) כשהאישיות שלה היא “Cheapskate”, מה שנותן לי הנחה בת שישה אחוזים על כל בנייה בעיר.

ובחזרה לקמפיין: בשלב הקולוניזציה, תקופת זמן שלטוננו אורכת לפי הזמן שמלך אנגליה מקציב לנו ואם אנחנו ממלאים בקשתו, הוא בטוב לבו מקנה לנו עוד חצי שנה, שנה.
אך שימו לב, יש פעמים שהמלך מבקש דברים כמו מטע של סוכר, ואם מתבלבלים ובוחרים בסוג אחר של מטע (יש שמונה סוגים לצורך העניין) זה לא ייחשב גם אם משנים את הסוג אחרי הבנייה. במהלך העידן הזה, יש צורך בחיזוק מערכת היחסים עם המלך עד הרגע שבו יש מספיק כסף בקופת המדינה (10 אלף דולר) להכרזת עצמאות, או מספיק צבא כדי להלחם בצבא הבריטי.  הבקשות של המלך לפעמים מוגזמות, כמו לשלם אקסטרה מס, חמש אלף דולר מינימום, עשר אלף דולר ואז הוא מאריך את המנדט, או לא לשלם בכלל, ואז זה מערער את היחסים איתו, זה אף פעם לא טוב. כדי להתקדם בקמפיין מה שצריך זה להכריז עצמאות ולהיפרד לשלום מהאימפריה, כדי לעשות זאת, חוץ מהצבא או הכסף, יש צורך ב51% או יותר תמיכה מהתושבים.
כשאנחנו מרצים את המלך, הוא מחליט להעניק לנו מתנה לבחירתנו:

חוץ מהמלך, יש עוד קבוצה שמבקשת דברים בתמורה לדברים אחרים, קבוצת ‘המהפכנים’, הם בד”כ מבקשים דברים יותר זולים, ומשתלמים, שלא כמו המלך שחושב בעיקר על עצמו, אלו הדברים המוצעים:

אני אישית הולך תמיד על Import Revolutionaries, כי אנשים משכילים בשלב המושבה הם חיוניים למהפכה, הם מהפכניים, אנחנו צריכים שאנשים אלו יהוו את רוב האוכלוסייה, כדי להגיע ל-51% או יותר תמיכה וחוץ מזה, הם אנשים שיכולים לעבוד בספריה (איתה חוקרים טכנולוגיה). המאבקים בין המהפכנים לאימפריה הם לא קטנים, לפחות לא מהצד של המהפכנים, שזה פעם להרוג מספר אנשים במדינה שתומכים בבריטניה, ופעם זה דרישה להעלבת המלך, במקרה שלחתי את פנולטימו לשיר למלכה.. תגלו מה קורה אם תשחקו בעצמכם כי זה חתיכת ספוילר. (פנולטימו, אגב, הוא היועץ של הנשיא).

מחווה ל”הדיקטטור הגדול”. הסרט לא פחות גדול מהדיקטטור.

“שלוש ארבע ולעבודה…”

בראשית ברא אל פרזידנטה את התעסוקה. החלק הכי חשוב בכל מדינה, זה הכלכלה, כסף (טוב, אחרי צבא, בריאות, חינוך, יחסים בינלאומיים, מדע, אהבה, נו, הבנתם את הנקודה) וגם ב-Tropico 5, בשביל לפתח את המדינה יש צורך בכסף, אבל אציג קודם לכן את הצורך של האזרחים שלנו בתעסוקה, אנחנו הרי לא רוצים שתהיה מצוקת דיור חלילה, אנחנו צריכים לחשוב עם ראש אסטרטגי. רוב האנשים במדינה, בדרך כלל, הם לא אנשים משכילים במיוחד, ולכן ההכנסה שלהם לא גבוהה, אז הם לא יכולים להרשות לעצמם לגור בדירת יוקרה מול הים, מסיבה זו צריך לבנות Country House-ים, מבנים המתאימים עד הבחור המסכן שאוסף את הזבל ברחוב, אבל מה אם.. הבחור שאני מדבר עליו הוא מרושש, מובטל, שאין לו עבודה?, אם אין לו עבודה זו לא אשמתו שלא הלך לבי”ס כל בוקר, זו גם לא אשמת אמא שלו שלא צרחה עליו ללכת לשם, זו אשמתנו, אולי שכחנו לבנות ב”ס, או שפשוט לא בנינו מספיק מקומות תעסוקה.

איך אנחנו בודקים את הנושא? נכנסים ל-Almanac, ועוברים ללשונית Population, צריכים שה-Unemployed (מובטלים) ו-Open Jobs (משרות פנויות) יהיו כמה שיותר חופפים, אם יש מובטלים אז יש צורך בפתיחת עסקים, ואם יש יותר עבודה מאנשים ללא עבודה, או שנסגור את הבסטה, או שנביא עובדים זרים, מה שעולה כסף. כבכל מקום אורבני, צריך כביש ראוי לנסיעה ממקום למקום, מערכת הכבישים נשארה כמו בטרופיקו 4, המערכת לא חודשה מהמשחק הקודם ונשארה מעצבנת, היא לרוב לא נוחה וקשה לבנייה כפי שהשחקן רוצה.

בניית מקומות תעסוקה תלויה ישירות בטכנולוגיה, עם טכנולוגיה חדשה ניתן לפתוח מבנים חדשים. בתחילת המשחק, ללא טכנולוגיות, יש מספר מבנים הכרחיים: מטעות, חוות, רציפים, וכריתת עצים. כדי לספק לאזרחים מזון מספק, יש צורך בבניית מטע של תירס לכל 100 איש (או מטע תירס משודרג לכל 50 איש נוספים, שדרוג מטע תירס עולה 2,000 דולר, אבל חוסך בזבוז של מקום על מטע נוסף). מיקום הבנייה של מטע או חווה הוא חשוב, ככל שהשטח ברשת שמופיעה כשבונים אותן  יותר ירוק, כך הבונוס באפקטיביות יותר גדול (עד 45 תוספת).

אל תדאגו אם השטח צהבהב, במקרה כזה פשוט אין בונוס, אך יהיה פעיל כמו שצריך. לצד מטעים וחוות, יש את מבני הליברליות, כמו עיתון ותחנת טלוויזיה, אז ככל  שהשטח יותר אדום, סימן שחסר שם ליברליות וצריך לבנות את מבנים אלו שם; בד”כ אלו מקומות שבהם יש מבני צבא. יש בעיה קטנה ביחסים של תעסוקה-מגורים, אנשים אוהבים את הבתים שלהם ממש קרוב לעסק, גם אם יש בית פנוי ברחוב ליד, שמתאים למצב הכלכלי במשפחה, אתם תראו שיש ביתן של הומלסים ליד העסק, אז צריך להקפיד לשים ליד מקומות עבודה מבני מגורים, ולא רחוק מהם.

ומה עם הצבא, איך הוא קשור? במקרי מלחמות, או פשיטות פיראטים, צריך שהצבא יהיה קרוב, הם לא באים על סוסים או רכבים, וגם הטנקים איטיים כמו.. טנקים, אם לוקח לצבא זמן להגיע לקרב, האויב פשוט וקל ינצח, מפני שניצחון האויב הוא הריסת המטרה (במקרה שלנו, כל מטרה של אויב היא מבנה שמעסיק אנשים). אם יש מגדל שמירה, זו תהיה המטרה הראשונה שלהם, ככה שצריך לבנות את המבנים הצבאיים, כמו מבצרים ומחנות צבאיים לידם. מה שכן, לא לבנות מבנים צבאיים כל כך קרוב למקומות מגורים, הדבר מוריד את רמת הליברליות משמעותית, וגורם לנשיא שלנו לאבד תמיכתו בקרב הליברלים.

מה שמכניס הכי הרבה כסף, זו התעשייה, בתעשייה יש שני ענפים, תעשייה רגילה, ותעשיית יוקרה ומותרות. בתעשייה הרגילה יש מפעלים לטקסטיל, שימורים, מתכת, רהיטים וחברת אופנה, ככל שהזמן עובר, והטכנולוגיה יותר טובה, ככה הדרישה ממפעל למפעל גודלת, לשם השוואה, מפעל טקסטיל צורך כותנה וצמר, ומייצר מחומרים אלו ביגוד, וחברת אופנה צורכת ביגוד ומייצרת הלבשה יותר יוקרתית.

בתעשיית המותרות, המפעלים יותר יקרים, הם צורכים חומרים יותר יקרים, המפעל הראשון שניתן לבנות הוא מפעל לסיגרים, שמייצר את הסיגרים מטבק, ושוב, לשם השוואה, המפעל האחרון שניתן לבנות, הוא מפעל אלקטרוניקה, שמייצר חלקים אלקטרונים מזהב ובוקסיט. לא בכל אי יש בוקסיט או אורניום, ולכן יש מרכיבים שתצטרכו לייבא ממקומות שונים. פיצ’ר חדש שנוסף, זה יכולות של ניהול, יש מגוון סוגים של מנהלים ודי אהבתי את זה, אני יכול נגיד להביא לאיש איכות סביבה לנהל מפעל, ורמת הזיהום הנפלטת ממנו תרד משמעותית. חשוב לזכור כי יש עסקים רווחיים, ויש עסקים.. שמפסידים או מרוויחים פחות, אבל גם אלו שמפסידים ומרוויחים פחות מעסיקים את האזרח הקטן, צריך להתחשב בו.
אוי נו על מי אני עובד, בתור דיקטטור לפי הספר, אני פשוט זורק את העסק לכל הרוחות ובונה משהו יותר יעיל ורווחי.

העיר והדיקטטור. much like היפה והחיה.

 

“שלום לך ארץ נהדרת…”

Topico 5, הוא משחק יפה בסך הכל, וההשקה שלו היתה חלקה באופן יוצא מן הכלל, דרישות המערכת להרצת המשחק הן:
מינימום

 • מערכת הפעלה: Windows Vista SP2, Windows 7, Windows 8.
 • מעבד: דו ליבתי עם מהירות שעון 2 ג’יגב הרץ.
 • זיכרון: 4 ג’יגה בייט.
 • כרטיס וידאו: GeForce 400 או יותר טוב / Radeon HD 4,000 או יותר טוב / Intel HD 4,000 או יותר טוב (ודרושה תמיכה ב-DX11)
 • DirectX: גרסא 11
 • דיסק קשיח: 4 ג’יגה בייט.

מומלץ

 • מערכת הפעלה: Windows 7 או 8 בגרסאות 64 סיביות.
 • מעבד: מרובע ליבות עם מהירות שעון 2.5 ג’יגה הרץ.
 • זיכרון: 8 ג’יגה בייט.
 • כרטיס וידאו: Geforce 500 או יותר טוב / Radeon HD 5,000 או יותר טוב.
 • DirectX: גרסא 11.
 • דיסק קשיח: 4 ג’יגה בייט.

והתוצאה היא זה:

יופי, במלוא מובן המילה.
אם כבר “מילה”, אכתוב כמה כאלה על הצבא: הצבא הוא מרכיב חשוב בהתפתחות המשחק, אולי אהרוס לכם הפתעה שהיא לא כל כך מחממת לב, אם בזמן מלחמות העולם במשחק עושים ברית עם בעלות הברית, צבא מטעם מדינות הציר יפלוש אלינו ונצטרך כמה יחידות טובות ומספיק מגדלים, ואף על פי שהם נאצים… מסתבר שאף כלי רכב הנקרה בדרכם הם לא ינסו לפוצץ. בצבא אי אפשר לשלוט, זאת אומרת, אין באמת משחקיות בחלק הזה, והאינטליגנציה המלאכותית שלהם בינונית ומטה.

חוץ ממלחמות, יש עוד שימוש לצבא, אפשר לשלוח יחידה למבצע חקירה; עד אמצע המשחק רוב האי ‘חסוי’ (לא אאשים אותם אם הם לקחו את הקונספט מ-Civilization) ועל שטח זה לא ניתן לבנות דברים, לכן צריך לשלוח את הצבא לחקור את השטח, הדבר עולה 1,000 דולר, וחסר היה לי דבר אחד, אין שם נגיד ילידים מקומיים שמנסים להרוג אותם, די מוריד מהקטע בשלב המושבה.

טוב, הכותרת של החלק הזה בביקורת היא על ארץ נהדרת,  מן הסתם לא דיברתי על איזושהי תוכנית בידור סאטירית, אלא על ארץ יפה, וכמעט לא כתבתי על איך שיופי משפיע. ובכן, יופי משפיע בעיקר על תיירות, בכל אי יש מקומות יפים, בדרך כלל הם ליד הים, או.. פשוט רחוקים ממקומות המגורים והתעשייה. תיירות מורכבת ממספר מרכיבים; זמינות של כלי תחבורה (אם יש שדה תעופה ומספר נמלים), כמות מקומות לנפוש בהם (בתי מלון, בקתות, ספינות שיט, אכסניות, וכו’), אטרקציות (אצטדיונים, קרקסים, בתי אופרה, מועדוני לילה, וכו’), והמצב הבינלאומי בין טרופיקו לשאר מדינות העולם, כלומר, אם תחליטו לבצע ניסוי גרעיני, כנראה שכמות התיירים שלכם תהיה שווה לשל צפון קוריאה.
אבל.. גם במשחק הזה יש דברים מוזרים, כמו למשל המטוס הזה:

ממש 11/9, נתקלתי בעוד כמה שטויות משעשעות, אבל קשה לשים לב אליהן ולצלם אותן.

האמת שרציתי לשים כאן את עידן אלתרמן, בתור מיקי, לא מצאתי תמונה.

“וסופה מתקרבת…”

אסונות… כן.., טוב, אסונות טבע הן חלק שאני גם אוהב וגם לא אוהב, מצד אחד הם לא כאלה יעילים כמו שאתם יכולים לתאר לעצמכם, לא תמיד בכל אופן, אבל זה מקפיץ את המשחק מדרגה או שתיים מבחינת הריאליזם, זה בכל זאת מעין סימולטור. כשקורה אסון, מקבלים תרומות מהעולם (כמה אלפי דולרים, הסכום משתנה מפעם לפעם) וזה מקל על העלויות, אבל גם עלול לא להספיק.  ולגבי מה שאמרתי לפני רגע, “לא תמיד”, אז ככה, אם קרה אסון, ולא נגרם נזק לשום דבר, אז אפשר לקבל תרומות על כלום, או במילים אחרות: כסף בחינם.

במשחק יש מספר אסונות:
אתחיל מדליפת נפט, זיהום נפט קורה רק בקדיחה בים, כלומר, לא תראו דליפה על היבשה, כשזה קורה, הטיפול יכול להיות זול, אך יכול גם לעלות הרבה, דליפת נפט הורגת את הדגים באזור.

דרכי טיפול בדליפה:

כמו האסון הקודם, גם זהו לא בהכרח אסון טבע, אלא גם יכול להיות אסון שנגרם בידי אדם, שריפה במבנים. במהלך מלחמה, אם יש לכם נושאת מטוסים, והפעלתם את הירי החופשי (Fire at will), מה שאומר שהמטוסים יפציצו גם אזורים עם אזרחים ובניינים, אז מה שקורה זה שמבנים פשוט עולים באש.

מה שעושים זה פשוט מכבים אותה, עולה 1,000$.

רעידת אדמה- ברעידת אדמה מה שקורה בזמן המשחק, זה שהוא פשוט רועד, מספר מבנים נהרסים ועולה כסף לתקן אותם, העלות תלויה במבנה.
צונאמי- גל ענק שוטף את טרופיקו, מבנים עלולים להיהרס או שיש בהם שיטפון.. כן, גם זה עולה כסף.
בצורת- בבצורת היבול במדינה לא גדל, מה שאני עושה זה פשוט מייבא אוכל ממדינות אחרות.
הוריקן-אני אוהב אותו מבחינה ויזואלית, וגם כי הסיכוי שהוא יעשה נזק נמוך משאר האסונות, הוא רק הורס דברים, וכן, גם עולים כסף.

ככה זה שאתה ה-דיקטטור.

“פרנצ’סקה פוליטיקה, את זונה לא קטנה…”
פוליטיקה היא הבסיס של המשחק בעצם, אם הבחור שלנו מפסיד בבחירות, זהו סיום דרכנו.

ובפוליטיקה, כמו בפוליטיקה, צריכים לשווק את עצמנו על ידי פעולות, בטרופיקו, הפעולות הללו נקראות גזירות, שאנחנו בתור אל פרזידנטה יכולים להפעיל.
אותן גזרות באות בחלקים, כל עידן יש גזירות נוספות שאפשר לחקור בטכנולוגיה *ניתן להפעיל גזירות מהעידן הקודם גם אם עברנו אותו.
בקטע הזה במשחק אנחנו ‘משחקים’ עם חיים של אזרחי טרופיקו, קובעים להם מה לעשות ומה לא, אפשר להפוך אותם לחיילים ואפשר להפוך אותם לחופשיים, תלוי בשחקן, וזה אחד הדברים שאני מאוד אוהב בטרופיקו.
אסביר על הגזירות ומה כל אחת עושהף


עידן הקולוניזציה:

 • Extra Rations – מגדילה את צריכת האוכל של אזרחים, אבל גם מרצה ומשמחת אותם.
 • No Free Lunch – האזרחים יחויבו לשלם על האוכל שלהם, הם לא יאהבו את זה, אבל קפיטליסטים כן.
 • Military Drills – הצבא יתפקד יותר טוב במשך 5 שנים.
 • Martial Law – אין יותר בחירות, מקטין פשע, אבל גם חופש, תיירות, ואפקטיביות של מבני תעשייה וגידול.
 • Disaster Relief Fund – מקטין משמעותית מחיר של בניית מבנים מחדש אחרי אסון, ומקטין את הכמות של פגועים מאסונות, אך עולה 350$ כל חודש.
 • Tax Cut – חותך במסים, מרצה את האזרחים, אבל במחיר יקר. העלות תלויה על מספר האזרחים שמצבם הכלכלי טוב או עשירים.
 • Right To Arms – מגדיל פשע וחופש, יחידות מלחמה ייעשו חזקות יותר, אך יספגו יותר אבדות במהלך מרד.
 • Mardi Gras – איכות השירות במתקני בידור עולה, וכמו כן גם הפשע.
 • Wealth Tax – מייצר רווח לפי מספר האזרחים העשירים ואזרחים שמסריחים מכסף, האזרחים הללו יפסידו כסף ויאבדו חלק משמעותי מכבודם.
 • Urban Development – מקטין עלויות של מבני מגורים ב-50% למשך שנתיים.
 • Building Permit – העלות של כל המבנים עולה ב-20%, וחצי מההעלאה נוספת לחשבון הבנק השוויצרי כשהבנייה מסתיימת.
 • Census – מגלה אזרחים עם יכולות מיוחדות המתאימות לניהול מבנים.

עידן מלחמות העולם:

 • Sovereign Debt – הלוואות. אם המצב הכלכלי במדינה לא טוב, ניתן לקחת הלוואות של 10,000$, אך שימו לב, דירוג האשראי יורד (כשמחזירים עולה)
 • Prohibition – עוצר בתי זיקוק לרום, מועדוני לילה וטברנות. אפקטיביות מבני תעשייה עולה ב-5. הפשע עולה משמעותית.
 • Amnesty – יש סיכוי להורדת סיכון ממורדים, והסיכוי גדול יותר ככל שהמדינה שמחה.
 • Paid Healthcare – אזרחי טרופיקו יחויבו לשלם על בריאותם, ואזרחים שלא יכולים לשלם לא יקבלו תרופות וטיפולים.
 • Smear Campaign – בוחרים בקבוצת אנשים (כמו אנשי הצבא, קומוניסטים, קפיטליסטים וכו’) והקבוצה הזו מפסידה תומכים תלוי בפופולאריות של הנשיא. אל פרזידנטה מפסיד תמיכה מהתומכים שנשארו בקבוצה.
 • Early Elections – מארגן בחירות אחרי שנה.
 • Agricultural Subsidies – מעלה את האפקטיביות של מטעים וחוות הידרופוניות. עולה 600$ בחודש.
 • Global Research Initiative – נותן בנוס נקודות מחקר מכל מדינה שיש לה יחסים חמים עם טרופיקו. עולה 600$ בחודש.
 • Industrialization – עלות מפעלים יורדת ב-50% למשך שנתיים.
 • Social Security – מבטיח כלכלה לפחות ענייה לכל הילדים, סטודנטים, ופנסיונרים, עלות התחזוקה כל חודש תלויה במספר האנשים המדובר, 10$ לכל אדם.
 • Literacy Program – אפקטיביות של תיכונים ומכללות עולה, עוזר לכל הסטודנטים לקבל תואר מהר יותר, והעלות מבוססת על מספר מבני החינוך.
 • Mortgage Subsidies – מנמיך את דרישת מצב כלכלת משפחה לרכישת מקום מחייה בכל מבני המגורים, העלות תלויה במספר מהני המגורים.

עידן המלחמה הקרה:

 • Secret Police – תחנת המשטרה מגלה אזרחים מיוחדים כמו מורדים ומנהיגי קבוצות מהר יותר. עולה 1,500$ בחודש.
 • Big Brother – חושף יכולת של שני שלישים מהאזרחים  עם תפקיד. מנמיך משמעותית פשע במקומות מגורים. (ניתן להשתמש פעם אחת בלבד)
 • Provoke The Rebels – מייצר קונפליקט עם המורדים.
 • Waste Sorting – מפחית את הזיהום ממקומות מגורים.
 • Contraception Ban – מגביר את הילודה של אזרחי טרופיקו, אך מנמיך ליברליות.
 • Geological Survey – מגדיל את כמות הברזל, בוקסיט, פחם, אורניום, וזהב בכל המכרות הלא חצובים.
 • Immunization Campaign – מבצע אשר לוקח שניים, אם מושלם, מגדיל את היעילות של קליניקות ובתי חולים, ומקטין את המוות ע”י בריאות גרועה. 300$ בחודש.
 • Hydraulic Fracking – מעלה את כמות כל המשאבים במכרות לא חצובים.
 • Sensitivity Training – כל מבני הצבא והמשטרה מקטינים פחות ליברליות, העלות תלויה במספר החיילים והשוטרים, עולה 495$ לאיש כל שנה.
 • Tourism Campaign – מגביר את כמות התיירות.
 • Organic Campaign – עוצר את כל מפעלי החוות והחוות ההידרופוניות, כל מחיר תוצרת חקלאית עולה ב20%.
 • International Summit – מעלה את כל היחסים עם מדינות ב-20.

העידן המודרני:

 • Same-Sex Marriages – מאפשר לזוגות חד-מיניים להתחתן, כמו כן תיירים, זוגות גאים, באים לטרופיקו. מעלה את הליברליות והתיירות, אבל גם את החוסר שקט.
 • Nuclear Test – סוחט קצת כסף מהמדינות הגדולות, כל היחסים יורדים משמעותית.
 • Smoking Ban – עוצר את כל חוות הטבק ומפעלי הסיגרים. מקטין מוות מבריאות לא טובה ומעלה תוחלת חיים. מקטין ליברליות ומגביר חוסר שקט.
 • Legalized Substances – מייצר כסף כל שנה, אבל גורע יחסים עם מדינות זרות. מגביר תיירות.
 • Commuting Program – מקטין מספר האנשים שמשתמשים ברכבים אישיים, עולה 35$ כל חודש.
 • Stem-Cell Research –  כל הקליניקות ובתי החולים מייצרים נקודות חקר אבל התקציב עולה. עלות של 200$ על כל קליניקה או בית חולים.
 • Social Engineering – מגביר מודעות של אחת מקבוצות האנשים לבחירת השחקן. כמה מהאזרחים יהפכו לחלק מקבוצה זו מיידית והקבוצה תמשוך יותר אנשים בעתיד.
 • GM Corps – אנשים יצרכו פחות אוכל. עולה 200$ כל חודש.
 • Host The Olympics – מגביר תיירות לפי מספר האצטדיונים באי. אפקטיביות של כל האצטדיונים עולה משמעותית. (ניתן להשתמש פעם אחת בלבד)
 • E-Government – מנמיך עלות של כל הגזירות ב-25% (ניתן להשתמש פעם אחת)
 • IT Education – מרים את גיל הפרישה מעבודה, העלות מבוססת על מספר האנשים שגילם גבוה מ-40.
 • Free Wi-Fi – מעלה את איכות המחייה בבתי מגורים והיעילות של בתי מלון באי. עולה 300$ בחודש.

לאחר שסיימתי עם כל הגזירות, יש עוד חלק שיכול להיות מאוד משמעותי, אם יש קבוצת אנשים שלא תומכת באל פרזידנטה הנעלה, אפשר לשחד אותה ולגרום לה לשנות את דעת הקהל, כמו כן, ניתן להרוג, לגרש וליצור לאזרחים ועובדים באי שם רע ולפגוע להם באמינות, השימוש בכל אחד מהם עולה כסף, המחיר תלוי בכמה התפקיד של האדם גבוה ומצבו הכלכלי.

“שוטי שוטי ספינתי…”
עוד דבר שקשור לכסף במשחק, המסחר, אז ככה, בתחילת משחק, הדבר הראשון שאני עושה זה לקחת את חבילת המסחר שעולה 4,000$ (פלטינום), כדי לפתוח את כל האפשרויות.
עד שבונים את ה-Dry Dock, כל צריף מביא ספינת סחר אחת, ואחרי שבונים, יש שתיים לכל צריף, כמה שיותר יותר טוב (גם יש אצ’יוומנט על 12 ספינות סחר במשחק אחד).

יש מוצרים יותר יקרים, יש מוצרים פחות, אבל מה שהכי חשוב, זה הנזקקות לחומר, ז”א אפשר לייבא ממקסיקו כותנה ומקולומביה קקאו, אבל בדרך כלל זה לא יעיל כי על כל אי אפשר לייצר לבד את הדברים האלה, אבל, יש מצבים שנגיד יש לי מפעל למכוניות, וחסר לי מתכת, ואני כבר לא יכול להכין מתכת כי בזבזתי את הפחם והברזל שהיו לי, אז אני יכול לייבא ממדינות שונות. הסחר הכי משתלם הוא עם המדינות הגדולות (ארה”ב, גרמניה, סין..) וכך אפשר למכור פריטים זולים ביוקר, ולאו דווקא מייצור בטרופיקו, ניתן פשוט לייבא את אותו דבר ממדינה אחרת בזול, ולמכור ביוקר. כסף קל. המסחר לא מורכב, וכמות הכסף שמקבלים או שמוציאים מופיע לפני שנכנסים לעסקה.

הצבא לא טוב כמו הפירות. בכל זאת זה טרופי.

“זהו שיר של אחרי מלחמה…”
בדף הזה נגעתי פה ושם בצבא ודיברתי עליו מעט, וכאן ארכז ואפרט יותר.
הצבא הוא אחד מהחידושים הגדולים יותר שיש במשחק החמישי בסדרה, אבל הביצוע לא משהו בכלל, הוא חלק אינטגרלי מן המשחק אבל אין אינטראקציה איתו, והתפקיד היחיד של השחקן הוא להקים בסיסים, מגדלים, מבצרים וכו’, ואין לנו מילה בעצם, את הצבא אפשר לשדרג מעידן לעידן (שלושה שדרוגים, מיחידת ההתיישבות לחיל רגלים ומחיל רגלים לחיל רגלים מודרני) אי האפשרות לשלוט בתנועת היחידות גורמת לבעיה קלה, לאור האינטליגנציה המלאכותית הירודה, יחידות עלולות לדלג על אויבים שקרובים אליהם וללכת לקרב אחר, וזה לא נראה טוב בכלל.

עלינו לשמור על רמת נאמנות גבוהה בצבא, כדי למנוע הפיכה צבאית כמו שקרה במצרים לא מזמן, על מנת לעשות זאת, יש לראות מה מפריע לאנשי הצבא, איך מגיעים לזה? Almanac, ואז עוברים ללשונית Politics, לאחר מכן Factions, ואז Military, ולמטה רואים באדום מה הבעיה, לדוגמא, “Issued Sensitivity Training Edict” בצבע אדום, אז אני פשוט יכול לבטל את גזירה זו, או לעשות פעולות “ירוקות” כמו.. לשחד את המנהיג.

“טובים השניים מן האחד…”

המולטי הוא החידוש הכי מרענן שהופיע בדור החמישי של הדיקטטורה הדיגיטלית (אני לא מדבר על EA, אלא על Tropico) והוא בכלל לא רע, עובד חלק. אפשר לשחק תחרותי, אפשר לשחק שיתופי, וכל זה משלב ההתיישבות ועד השלב שבו אפשר להפחיד את העולם עם ניסוי גרעיני, אבל – אי אפשר לשמור כלום, די מבאס, ככה שאם אתם לא מתכננים לשבת שעות עם חבר על המולטי, כנראה שכדאי להתחיל מעידן מאוחר יותר.

הגשר בין מצב לשחקן יחיד למצב מרובה המשתתפים הוא הדינסטיות, אפשר להשתמש במשפחה מהסינגל גם במשחק במולטי, כלומר, אתם לא צריכים לפתוח עוד עץ משפחתי בשביל לשחק עם עוד אנשים ברשת (עד ארבעה אנשים דרך אגב) ואפשר להתחיל לשחק עם משפחה שהבונוסים שלה הם כבר גדולים.

במהלך משחק ניתן לשתף את רוב הכלים במדינות, כמו אזרחים, אוכל, אנרגיה, וכולי, והכלי הכי יעיל אם אתם משחקים תוקפני הוא המגדל שמירה, למגדל שמירה במולטי יש תפקיד מיוחד, והוא סוג של גדר, אם יש לכם שורה של מגדלי שמירה מצד אחד של האי לצד השני, אז מי שנגדכם לא יכול לבנות מעבר לשם דברים, זה לא אומר שאתם צריכים לשחק באופן פזיז ולפזר כמה שיותר מהר מגדלים, מה שנקרא “Rush”, שחקו בנחת. דבר אחד לא ממש אהבתי בו, אי אפשר לעצור את הזמן כשרוצים לבנות דברים, המשחק ממשיך לרוץ, שלא כמו בסינגל, אבל מצד שני זה מוסיף למולטי עוד אספקט.


“איך שיר נולד?..”
במשחק הזה, סליחה, בסדרה הזו, יש פסקול מצוין, שמשקף את המקום בו האיים שלנו נמצאים, בסביבות דרום אמריקה, אולי קרוב למרכז.
אני אוהב את הסגנון הלטיני, וכאן יש את כל שירי הפסקול אם אתם רוצים סתם לשמוע

https://soundcloud.com/freestyle2-1/tropico-5-motika

יש רק דבר אחד שהתאכזבתי ממנו, שלא החזירו את הבחור מהרדיו שהיה לאחרונה ב-Tropico 3, מלבד זה, שאר הקריינים מעולים.

ועכשיו לחלק שלא קשור למשחק, אלא לכותרות הנושאים בביקורת, כל כותרת נלקחה משיר אחר בזמר הישראלי הקלאסי ושירי ילדים,
“אז יש לנו ארץ…”, מהשיר “ארץ ישראל שלי”, של דתיה בן דור, הנה גרסאת פרפר נחמד:

“שלוש ארבע ולעבודה…” שם השיר כשם הכותרת, של אריק איינשטיין, שיר מעולה:

“שלום לך ארץ נהדרת…” שם השיר כשם הכותרת, של יהורם גאון, שיר נהדר:

“וסופה מתקרבת…” שם השיר הוא “אריה בחורף”, עוד שיר יפהפה של אריק:

“פרנצ’סקה פוליטיקה, את זונה לא קטנה…”, מהשיר “פוליטיקה”, גם הוא של אריק:

“שוטי שוטי ספינתי…”, מהשיר “כשאהיה גדול”, של להקת חיל הים:

“זהו שיר של אחרי מלחמה…”, שם השיר כשם הכותרת, וגם הוא של אריק, והוא אחד מהטובים לדעתי:

“טובים השניים מן האחד…”, לקוח מפרפר נחמד, מומלץ לראות את כל הסרטון למען הנוסטלגיה:

“איך שיר נולד…”, שם השיר כשם הכותרת, של “משתתפי הכבש השישה עשר”:

 זהו לביקורת של Tropico 5, מקווה שנהנתם.
אחרי חודשים של ציפייה למשחק החמישי בסדרה של האיים הטרופיים, המשחק יצא, ואחרי שבועות, כלומר, חג שבועות, יש לנו ביקורת. אם נותנים לכם לנהל מדינה, כשיש לכם ביחד עם זה כוח מלא, כלומר, דיקטטורים, מי תחליטו להיות? יש לכם 2 אופציות: המנהיג הדגול, האהוב והנערץ, שמקשיב לעם ופועל על פיו, או דיקטטור אכזר שהכוח עלה לו לראש. Tropico 5 יצא לראות אור בזמן שהתחרות בז'אנר סימולציית בניית ערים כמעט ולא קיימת, מאחר והמשחקים הגדולים יותר בתחום, כמו SimCity ו-Cities XL האחרונים, יצאו מזמן. המשחק הזה ממשיך את המסורת של הסדרה עם פיצ'רים שנשארו על המפה, ומגדיל את התוכן עם הכנסת פיצ'רים…
ביקורת משחק: Tropico 5
ביקורת משחק: Tropico 5
2014-06-09

Review Overview

קמפיין - 8
משחקיות - 8
גראפיקה - 7.5
סאונד - 8.5
מולטיפלייר - 7
78

7.8

המשחק מהנה לאורך כל הדרך, לא המשחק הכי גדול שיש, אבל בהחלט משחק כיפי וזורם, עם הומור משעשע, ומורכבות של אסטרטגיה קלילה. משחקי המולטי קצרים מאוד יחסית למשחקי אסטרטגיה שזקוקים להרבה זמן, וזה נובע מפני שאין אפשרות לשמור.

User Rating: 3.88 ( 6 votes)

הוסף תגובה...
Disqus Comments Loading...
פורסם על-ידי
רועי רן־פולק

אתר גיימפרו ישראל משתמש בקבצי עוגיות (cookies) על מנת לשפר את הגלישה וחוויית השימוש שלכם. עצם שימושכם באתר מאשר כי אתם מסכימים לכך.